Stracona dekada? Polityka bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych wobec „globalnych obszarów niestabilności” (Iraku, Iranu, KRL-D oraz Afganistanu) w latach 2001–2011

Stracona dekada

Kolejna publikacja ekspertów CIM ujrzała światło dzienne: „Stracona dekada? Polityka bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych wobec „globalnych obszarów niestabilności” (Iraku, Iranu, KRL-D oraz Afganistanu) w latach 2001–2011” to wspólne dzieło Łukasza Smalca (redakcja naukowa), Jana Szczepanowskiego, Tomasza Pawłuszko, Michała Teofilskiego i Kamila Mazurka. W swoich artykułach analizują oni zmiany w polityce bezpieczeństwa USA wobec poszczególnych „problematycznych” państw oraz próbują wykazać, jak relacje z nimi wpłynęły na pozycję samych Stanów Zjednoczonych.

Zachęcamy do zakupu naszej publikacji w księgarni naukowa.pl lub w Głównej Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa w Warszawie.

Książkę można też pobrać w wersji PDF.

Ze wstępu

Kraje, które jeszcze w czasie prezydentury Williama (Billa) Clintona znajdowały się poza głównym obszarem zainteresowania Waszyngtonu, po zmianie władzy bardzo szybko znalazły się w jego centrum. Za sprawą decyzji podejmowanych przez administrację republikańską wobec tych obszarów w sposób zasadniczy pogorszeniu uległa pozycja jeszcze do niedawna absolutnego hegemona.