Let’s talk about Islamic finance

[vc_row][vc_column][vc_tab title=”Islamic Finance 2016″ tab_id=”1445525423-1-91″]
[/vc_tab][vc_column_text]

Koordynator projektu: Katarzyna Czupa

katarzyna.czupa@centruminicjatyw.org


logo_islamicCelem projektu „Let’s talk about Islamic finance” jest promowanie wiedzy na temat finansów muzułmańskich w środowisku akademickim oraz biznesowym, a także wśród decydentów. Finanse muzułmańskie to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów rynku finansowego. Według danych Ernst&Young w ciągu minionych 4 lat wartość aktywów islamskich instytucji finansowych rosła w tempie 17,6 proc. rocznie, osiągając w 2013 roku blisko 2 biliony dolarów. Niekwestionowany sukces tzw. niekonwencjonalnych finansów zyskał uwagę świata biznesu, przedstawicieli środowiska naukowego oraz polityków. Zainteresowaniu temu towarzyszy debata na temat przyszłości finansów muzułmańskich oraz ich wpływu na tradycyjny rynek finansowy i rozwój gospodarczy. Uważamy, że Polska również powinna zabrać udział w tej dyskusji, w związku z tym projekt odbywać będzie się w corocznych edycjach.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_tabs][vc_tab title=”Islamic finance szkolenie” tab_id=”1477248459582-2-0″][vc_column_text]

szkolenie-loga-1


Szkolenie „Etyczne instrumenty finansowe w praktyce.
Finanse muzułmańskie w działalności europejskich podmiotów komercyjnych”

19-20 listopada 2016

Warszawa

Muzułmańskie instrumenty finansowe niosą szereg korzyści dla inwestorów instytucjonalnych i detalicznych, konsumentów oraz całej gospodarki. W związku z tym Centrum Inicjatyw Międzynarodowych podjęło się realizacji szkolenia „Finanse muzułmańskie ­­– sposób na podniesienie konkurencyjności polskiego sektora finansowego”. Wydarzenie jest współorganizowane przez agencję ratingową Moody’s oraz Islamic Research and Training Institute (organizacja z siedzibą w Arabii Saudyjskiej, która należy do grupy Muzułmańskiego Banku Rozwoju). Wydarzenie jest adresowane do przedstawicieli sektora finansowego, decydentów oraz naukowców.

Celem szkolenia jest upowszechnianie praktycznej i szczegółowej wiedzy na temat funkcjonowania muzułmańskiego rynku finansowego oraz poszczególnych instrumentów w celu poszerzenie gamy oferowanych produktów finansowych dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych w Polsce oraz podniesienia konkurencyjności polskiego sektora finansowego.

W trakcie szkolenia omówione zostaną takie zagadnienia jak: zarządzanie ryzykiem (w tym problem instrumentów pochodnych), rating muzułmańskich instrumentów finansowych i kwestia regulacji.

Podczas wydarzenia prezentacje wygłoszą: prof. Abdul Ghafar Ismail (IRTI); dr Muhamed Zulkhibri (IRTI); Arif Bekiroglu (Moody’s Inwestors Service); Katarzyna Czupa (CIM) oraz Katarzyna Sidło (CASE).

Agenda szkolenia.

Patroni wydarzania: Krajowa Izba Gospodarcza; Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych i Magiel.

szkolenie-loga-2[/vc_column_text][/vc_tab][vc_tab title=”Islamic finance 2015″ tab_id=”1445525423-2-23″][vc_column_text]


logo_islamicCelem projektu „Let’s talk about Islamic finance” jest promowanie wiedzy na temat finansów muzułmańskich w środowisku akademickim oraz biznesowym, a także wśród decydentów. Finanse muzułmańskie to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów rynku finansowego. Według danych Ernst&Young w ciągu minionych 4 lat wartość aktywów islamskich instytucji finansowych rosła w tempie 17,6 proc. rocznie, osiągając w 2013 roku blisko 2 biliony dolarów. Niekwestionowany sukces tzw. niekonwencjonalnych finansów zyskał uwagę świata biznesu, przedstawicieli środowiska naukowego oraz polityków. Zainteresowaniu temu towarzyszy debata na temat przyszłości finansów muzułmańskich oraz ich wpływu na tradycyjny rynek finansowy i rozwój gospodarczy. Uważamy, że Polska również powinna zabrać udział w tej dyskusji, w związku z tym projekt odbywać będzie się w corocznych edycjach (pierwsza edycja miała miejsce w okresie październik-listopad 2014).


Zespół badawczy:

  • Patrycja Chomicka (NOTABENE)
  • Katarzyna Czupa (Centrum Inicjatyw Międzynarodowych)
  • Mateusz Rybiński (Baba Rafi Enterprise)
  • Katarzyna Sidło (Uniwersytet Warszawski, CASE)
  • Paulina Wojciechowska (Centrum Inicjatyw Międzynarodowych)

Efekty projektu:

Pierwsza edycja projektu:

1) Seria artykułów dotyczących tzw. finansów niekonwencjonalnych oraz sytuacji gospodarczej najważniejszych gospodarek Bliskiego Wschodu opublikowana na Blogu CIM;

2) Konferencja Islamic finance. A new solution for entrepreneurs and investors?” (partnerzy: CASE-Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, Krajowa Izba Gospodarcza oraz portal debaty.org.pl);

3) Publikacja „Islamic finance. A solution for sustainable economic development of the Gulf Cooperation Council countries”.

4) Wywiady radiowe:

[/vc_column_text][/vc_tab][vc_tab title=”Islamic finance 2016″ tab_id=”1445525423-1-91″][vc_column_text]

Seminarium „Innowacyjne rozwiązania w sektorze finansowym – finanse muzułmańskie w Europie”

 loga 4 _islamic finance

Seminarium „Innowacyjne rozwiązania w sektorze finansowym ­­– finanse muzułmańskie w Europie” (AGENDA) adresowana jest do przedstawicieli sektora finansowego, decydentów oraz naukowców. Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy na temat finansów muzułmańskich w Polsce, w tym szczególnie promowanie informacji na temat modeli stosowanych w Luxemburgu i w Wielkiej Brytanii, debata na temat muzułmańskich instrumentów finansowych, promowanie praktycznych informacji na temat charakterystyki i funkcjonowania instrumentów zgodnych z prawem szariatu oraz poszerzenie gamy oferowanych produktów finansowych dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim (program edukacji ekonomicznej) oraz Polskim Towarzystwem Ekonomicznym. Inicjatywa jest objęta patronatem Ministerstwa Finansów, Krajowej Izby Gospodarczej oraz Warsaw Voice.

Finanse muzułmańskie to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów rynku finansowego. Według danych EY w okresie 2009-2013 wartość aktywów islamskich instytucji finansowych rosła w tempie 17,6 proc. rocznie, osiągając w 2013 roku blisko 2 biliony dolarów. Muzułmańskie instrumenty finansowe dostępne są nie tylko w regionie Zatoki Perskiej czy Azji Południowo-Wschodniej, gdzie religią dominującą jest Islam, ale również w Europie. Instytucje oferujące produkty finansowe zgodne z prawem szariatu można znaleźć na terenie Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Luksemburga i Irlandii. Uważamy,  że promowanie nowych rozwiązań, które wdrażane są w kolejnych krajach europejskich, pozytywnie wpłynie na poziom innowacyjności polskiego sektora finansowego.

Seminarium Innowacyjne rozwiązania w sektorze finansowym ­­– finanse muzułmańskie w Europie” odbędzie się 9 lutego 2016 r. Wydarzenie zostanie poprzedzone publikacją serii analiz przygotowanych przez ekspertów CASE, Centrum Inicjatyw Międzynarodowych oraz autorów zewnętrznych. Wydana zostanie także publikacja poseminaryjna, w której omówiony zostanie problem zarządzania ryzykiem przez instytucje finansowe oferujące muzułmańskie produkty finansowe oraz angażujące się w transakcje, w których wykorzystywane są tego typu instrumenty. Naszym celem jest kompleksowe omówienie najważniejszych aspektów dotyczących funkcjonowania muzułmańskich instrumentów finansowych ze szczególnym uwzględnieniem kwestii implementacji tych instrumentów do tradycyjnych systemów finansowych i korzyści płynących z ich wdrożenia. Projekt będzie realizowany w języku polskim oraz angielskim.

loga 4 _islamic finance-patroni

[/vc_column_text][/vc_tab][/vc_tabs][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][/vc_column][/vc_row]

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?