Eksperci CIM o porozumieniu UE-Turcja

1424

Marta Makowska i Karol Wasilewski komentowali w mediach porozumienie UE-Turcja, mające na celu zażegnanie kryzysu uchodźczego.

„Europejscy przywódcy, a zwłaszcza Angela Merkel i Francois Hollande odegrali wielka rolę w tym, aby uzyskać jedność unijną. Wielu ekspertów zwracało uwagę na fakt, że jeśli nie uda się zawrzeć umowy z Turcją, to kryzys migracyjny nadal będzie wpływał na dezintegrację Unii i strefy Schengen” – mówiła Marta Makowska w audycji „Świat w Powiększeniu” (Polskie Radio 24, 18 marca 2016 r.) .

21 marca 2016 r. Karol Wasilewski wziął udział w nagraniu audycji „Połączenie” (Radio TOK.FM), gdzie razem z Bartłomiejem Nowakiem komentował treść porozumienia UE-Turcja i wykonalność niektórych jego postanowień. Tego samego dnia, w „Pulsie Świata” (Program 2 Polskiego Radia) podkreślał:

„Turcja zdawała sobie sprawę z tego, że jest jedynym, w przekonaniu europejskich liderów, rozwiązaniem problemu uchodźców. I świadomie to wykorzystała.”

25 marca na blogu CIM ukazał się artykuł „Układ nie całkiem idealny: porozumienie UE – Turcja w sprawie kryzysu uchodźczego” autorstwa Marty Makowskiej, w którym nasza ekspertka komentuje szanse i zagrożenia wynikające z tego porozumienia.

29 marca, Karol Wasilewski oceniał dla Polskiego Radia 24 skutki zawartego porozumienia (Gość Polskiego Radia 24):

– W ramach porozumienia opanowano sytuację na tym etapie. Trudno jednak określić, czy będzie to działać w długim okresie. Przemytnicy nie zdążyli jeszcze przystosować się do nowych warunków. Natomiast w tureckich mediach pojawiły się wywiady, że zadziałał mechanizm, na który liczyli decydenci. Ludzie boją się płacić za coś, co nie ma sensu, ponieważ jest duża szansa, że wrócą do Turcji – mówił.