Dwie wojny z Irakiem. Źródła, przyczyny, preteksty, przygotowania, skutki

smalec_irak_ksiazka

Z przyjemnością prezentujemy nową publikację, która ukazała się pod patronatem Centrum Inicjatyw Międzynarodowych. Łukasz Smalec -€“ Ekspert CIM w dziedzinie bezpieczeństwa i koordynator Programu Amerykańskiego próbuje dokonać bilansu dwóch konfliktów, jakie toczyły się pomiędzy Irakiem a koalicją pod przywództwem Stanów Zjednoczonych.

Zachęcamy do zakupu naszej publikacji w księgarni naukowa.pl lub w Głównej Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa w Warszawie.

Książkę można też pobrać w wersji PDF.

Ze wstępu

Realizm i idealizm, dwie szkoły, które rywalizują ze sobą o prymat w polityce zagranicznej USA, za sprawą kolejnych konfliktów z reżimem S. Husajna ponownie zostały ze sobą skonfrontowane. Dwie wojny z Irakiem stanowią klamry: rozpoczynającą i wieńczącą okres, w którym dominacja amerykańska była niemal powszechnie akceptowana. Oba konflikty unaoczniły, że akceptacja przywództwa USA nie jest dana a priori, a jest uzależniona od konkretnych poczynań amerykańskich. Stany Zjednoczone w ciągu nieco ponad jednej dekady z powszechnie akceptowanego przywódcy społeczności międzynarodowej stały się mocarstwem zdradzającym ambicje imperialne.