11 NUMER BIULETYNU ANALIZ CIM

630

Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

Oddajemy w Wasze ręce 11. numer kwartalnika Biuletyn Analiz Centrum Inicjatyw Międzynarodowych. Najnowsze wydanie poświęcone jest podsumowaniu pierwszego roku prezydentury Donalda Trumpa. Autorzy sześciu opublikowanych tekstów poddali analizie wpływ urzędowania 45. prezydenta USA na politykę zagraniczną tego kraju.

Problem stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Starym Kontynentem poruszono w dwóch artykułach. Pierwszy artykuł analizuję politykę USA wobec Europy kontynentalnej. Autorka wskazuje, że jak dotąd problematyczne wydawały się przede wszystkim takie kwestie jak kontynuacja współpracy w dziedzinie ochrony klimatu, bezpieczeństwa i handlu międzynarodowego. Z kolei Grzegorz Gogowski przybliżył stosunki między USA w Wielką Brytanią, podkreślając istotne znaczenie brexitu w kształtowaniu wzajemnych relacji.

Do relacji transatlantyckich odniósł się Michał Kędzierski, który omówił wpływ Donalda Trumpa na politykę USA wobec NATO. Z kolei Anna Walkowiak poddała analizie kwestię handlu bronią, skupiając się na transakcjach między Stanami Zjednoczonymi a Arabią Saudyjską i Tajwanem. Ponadto Katarzyna Czupa przyjrzała się stosunkom Stanów Zjednoczonych z Radą Współpracy Zatoki, zwracając uwagę na znaczenie wizyty Donalda Trumpa w Arabii Saudyjskiej oraz konfliktu saudyjsko-katarskiego. Michał Romanowski skomentował natomiast relacje USA z krajami Azji Środkowej poruszając także problem rywalizacji o wpływy w regionie z Rosją oraz Chinami.

Marta Makowska
Redaktor Naczelna 
Biuletyn Analiz CIM 

Pobierz Biuletyn Analiz CIM nr 11 (styczeń 2018)